بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی شیوه ای از بازاریابی است که از طریق رسانه ها و ابزارهای اینترنتی به صورت آنلاین با مخاطب تعامل برقرار کرده و پیامی(متنی،بصری و…) را به وی ارسال کرده و یا از او دریافت میکند.

همانطور که در مقاله “بازاریابی دیجیتال چیست؟” اشاره کرده بودیم، بازاریابی اینترنتی یکی از ابزارهای مهم و تاثیرگذار در بازاریابی دیجیتال است.

به استفاده از ابزارهای دیجیتال و جدید جهت بازاریابی محصول، خدمات، برند، سازمان و…. بازاریابی دیجیتال گفته می شود.

بازاریابی اینترنتی در این برهه زمانی به یکی از مهم ترین نیازهای کسب و کار ها،سازمان ها، اشخاص و… تبدیل شده به طوری که کوچک ترین اختلال در پروسه این نوع بازاریابی، باعث بوجود آمدن مشکلات فراوان در سیستم کسب و کار، سازمان و… خواهد شد.
با این حال اختلالات در بازاریابی اینترنتی بسیار بسیار کمتر از بازاریابی های سنتی است.

بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی چیست؟

“به فرایند جذب و حفظ مشتریان از طریق اینترنت بازاریابی اینترنتی گفته می شود”

به قول بیل گیتس(موسس و مدیرعامل مایکروسافت) که در جمله ای گفته:

در آینده ما دو نوع کسب و کار داریم:  ۱- کسب و کارهای الکترونیکی ۲- کسب و کارهائی که وجود ندارند

یا به قول شخصیت مارک زاکربرگ(موسس و مدیرعامل فیسبوک) در فیلم The social network :

ما انسانها در غارها زندگی می کردیم، بعد به روستاها رفتیم، شهرها را ساختیم و به شهرها رفتیم و الان می رویم تا در اینترنت زندگی کنیم.

بله، عجیب نیست! در زمانه ای که در آن زندگی می کنیم، اکثر مردم وقت زیادی از زندگی خود را در اینترنت صرف می کنند و جدائی اینترنت برای برخی امری است کاملا محال.

بازاریابی اینترنتی

با این حال در هر جائی که مردم حضور دارند(آنهم پررنگ) می توان از آن جا برای بازاریابی،بازارسازی و تبلیغات استفاده کرد.در کنار این حضور پررنگ، بازاریابی اینترنتی مزایای بسیاری دارد اگر قرار باشد طرح برنامه بازاریابی نوشته شود و درآن بازاریابی اینترنتی وجود نداشته باشد، کم اثری آن طرح در زمانی کوتاه نمایان می شود.از مزایای بازاریابی اینترنتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شبانه روزی و بی وقفه بودن بازاریابی اینترنتی
 • قابلیت ایجاد تغییرات مطابق روز
 • مناسب برای شرکتهایی که از لحاظ منابع مالی با مشکلات مواجه هستند
 • دسترسی دائم به خدمات
 • پاسخ سریع به سوالات مشتریان
 • سفارشات مبتنی بر نیاز مشتری
 • تماس غیر شخصی با بازاریابی اینترنتی
 • دسترسی تمام کاربران به فروشگاه مجازی
 • هزینه کمتر بازاریابی اینترنتی
 • کاهش خطاهای انسانی
 • صرفه جویی در وقت با بازاریابی اینترنتی
 • امکان توزیع سفارش و فروش برای تک تک مشتریان
 • کاهش زمان انتظار برای دریافت کالاها و خدمات دیجیتالی با بازاریابی اینترنتی

روشهایی که برای بازاریابی اینترنت مورد استفاده قرار می گیرند بسیار زیاد هستند اما به تعدادی از آنها که اهمیت بسیار بالایی دارند اشاره می کنیم:

بازاریابی ایمیلی (Email marketing)

بازاریابی ایمیلی به نوعی از بازاریابی مستقیم گفته میشود که در آن از ایمیل به عنوان وسیله ای برای ارسال پیام هایی از قبیل فروش یا جمع آوری هزینه به مخاطبان استفاده میشود.بر خلاف عقیده عموم مردم ایمیل مارکتینگ، صرفا ارسال ایمیل انبوه به یک بانک اطلاعات ایمیلی نیست.در اصل ایمیل مارکتینگ راهی بسیار مناسب و به صرفه که جهت جذب مخاطبان جدید،برقراری ارتباط با آنها و همچنین حفظ آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

بازاریابی با موتور های جستجو (Search engine marketing)

نوعی دیگر از بازاریابی بر بستر اینترنت بازاریابی با موتورهای جستجو که اختصارا SEM نامیده می شود، می باشد.در این روش مدیر یک وب سایت با پرداخت هزینه ای تبلیغ وب سایت خود را در نتایج جستجوهای موتور جستجوگر قرار می دهد.تبلیغ بر اساس کلمات کلیدی که تعریف می کنیم نمایش داده می شود.همچنین هزینه آن بر اساس تعداد کلیک ها بر روی آگهی و جایگاه آن در نتایج محاسبه می شود.

طبق نتایجی آماری فقط ۲۰% افراد بر روی آگهی ها کلیک می کنند.

بهینه سازی موتورهای جستجو (Search engine optimize)

وقتی بتوانید موتورهای جستجوگر، خصوصا گوگل را فتح کنید، آن وقت است که طعم خوش بازاریابی اینترنتی را چشیده اید.این روش بدین منظور استفاده می شود که شما در نتایج واقعی موتورهای جستجوگر قرار بگیرید.تعداد زیادی از افراد (بیش از ۸۰%)فقط همان صفحه اول نتایج را مشاهده می کنند و اگر به نتیجه مناسبی نرسند، کلمه خود را تغییر می دهند.

بازاریابی با شبکه های اجتماعی (Social marketing)

در این روش بازاریابی شما از شبکه های اجتماعی جهت امور بازاریابی و بازارسازی خود استفاده می کنید.بازاریابی در شبکه های اجتماعی هم به حفظ ارتباط و تعامل با مخاطبان می کند و هم نقش بستن برند شما در ذهن مشتری.

بازاریابی محتوا (Content marketing)

در واقع نوعی از بازاریابی است که به فرایند تولید و به اشتراک گذاری محتوایی که باعث حفظ مشتریان قبلی و بدست آوردن مشتریان جدید می‌شود، می‌پردازد. این محتوا و اطلاعات می‌تواند به انواع مختلفی چون اخبار تحلیلی، ویدیو، کتاب الکترونیکی، اینفوگرافی، مطالعه موردی، راهنما و دستور العمل‌ها، سوالات و پاسخ، مقالات و تصاویر و… تولید و منتشر گردد.

تبلیغات آنلاین (Online advertising)

در این روش از بازاریابی ایترنتی تصویر یا متنی تبلیغاتی از طرف یک کسب و کار،سازمان،شخص و … در یک وبسایت پربازدید(مرتباط به موضوع فعالیت) در معرض نمایش قرار می گیرد.

بازاریابی ویدئویی(Video marketing)

در این روش از ویدئو برای رساندن یک پیام جهت معرفی و بازاریابی برای یک برند استفاده می شود.استفاده از ویدئو ها جذاب می تواند بسیار در پروسه بازاریابی اینترنتی شما کمک کند.

بازاریابی اینترنتی روش های مختلف دیگری هم دارد که می تواند به برندینگ شما کمک کند.در مقالات بعدی در مدیرتک بیشتر در مورد روشهای فوق و روش های نو صحبت خواهیم.برای اینکه فرصت استفاده از این مقالات را از ندهید در خبرنامه مدیرتک عضو شوید و همچنین هدیه ما را در ایمیل تان داشته باشید.

 

منبع: بازاریابی اینترنتی چیست؟ – مدیرتک